Psi "útěkáři"

Čert ví proč

Tak zní nejen název krásné české pohádky, ale tak začínal i problém majitelky labradorky – „čert ví, proč mi jednou za čas ta holka uteče“. Čert možná věděl, ale nepověděl a tak jsme odpověď na tuto otázku musely s paní najít samy… možná bylo pro paničku rozuzlení překvapivé, ale v každém případě se zcela jistě netýká jen oné submisivní fenky labradora a podobných „útěkařů“ najde i ve svém okolí pár. Druhý příběh jsem nazvala Borderka unese vše!
Tak toto tvrzení slýchávám také často, a ještě hůře – vidím mnohé majitele, že se ke svým psům – border koliím – podle tohoto nesmyslu chovají. Zvláště pak mladé ambiciózní psovodky, které si toto plemeno zvolily s představou – umí, unesou vše a v roce a půl jejich věku s nimi budou stát „na bedně“.
Čekají tak na vás opět dva konkrétní příběhy a rady, vězte, že – záleží jen na vás, co po psu chcete. Váš pes vám nemůže splnit přání, které nevyřknete, a nemůže dělat věci, které ho nenaučíte. Opravdu jen na nás je, jak se k nám bude chovat náš pes i lidé kolem nás.

Znám spoustu pejskařů, kteří se svým psem chtějí „jen“ cvičit, dokáží je naučit přesnosti, rychlosti při provádění cviků a dosáhnou spolu met, které si vysnili. Mnohdy neřeší, že svého psa nemohou pustit mimo plac, nemohou jít na vycházku s ostatními psy. Proč ne? Dokáží psa motivovat, aby jej výcvik bavil, starají se o něj, milují ho a jeho pohyb na volno či agrese vůči ostatním psům je nijak neomezuje a nevadí jim. Pak jsou ale jiní, kteří chtějí věci odlišné a řeší i věci každodenního života. Tam jim mnohdy, bohužel, klasický cvičák a výcvikář prostě neporadí.

Ale více již v novém čísle Pes přítel člověka č. 6, které je nyní v prodeji a kde tento kompletní materiál najdete!Webdesign pro chovatele

Kontakt: jansova@pespritelcloveka.cz
Stanislava Jansová

 

 

 

výcvikové tábory pro psy