Hodíme se k sobě miláčku?

Vychází nové číslo Pes přítel člověka, kde najdete i další můj materiál o výchově s názvem

Hodíme se k sobě miláčku?

Skvělá česká komedie a otázka, která by pro nás měla být podstatná nejen při výběru životního partnera, ale i při pořízení psa. Zatímco s partnerem se můžeme hádat, usmiřovat, hledat kompromisy, rozejít se, rozvést, pes tyto možnosti nemá. Nespokojený majitel a tudíž nešťastný pes znamená v lepším případě trápení obou, v horším končí umístěním psa do útulku, jeho útěky a v tom nejtragičtějším utracením psa. Jistě sami znáte nejeden takový smutný konec…

A pár vět, zde tedy vytržených z obsáhlého textu, kterým se v časopise na konkrétních případech věnuji.

Kolik lidí si vybere plemeno jen na základě fotografií v časopise, „skvěle“ psaným článkům „hodí se všude, umí všechno, nic nechce“, chybí jen „nežere a n…e“?

Na prvním místě má být ovladatelný pes (pozor, ovladatelný a vycvičený pes je rozdíl!), schopný tak žít bez problémů náš život. Protože psi přece žijí naše životy, naše přání, představy.

 Ovladatelnost psa opravdu není vrozená, ale jen a jen o vás, co jste ochotni a schopni jej naučit, dát mu poznat.

Opravdu nepatřím k lidem, kteří z vlka dělají „canisterapeuta“ a obráží s ním školky a školy, aby dokázali, že „toto umí“. Zlomit psa, vlka umí každý blbec, ale respektovat jeho přirozené potřeby znamená i umění dobře si vybrat.

Budeme-li při výběru psa schopni sami jasně definovat, co od něj očekáváme, co mu nabízíme, a místo detailních rozborů obrázků si přečteme text o historii plemene v kvalitní knize či časopise, eliminujeme mnohé možné problémy v našem budoucím soužití.Webdesign pro chovatele

Kontakt: jansova@pespritelcloveka.cz
Stanislava Jansová

 

 

 

výcvikové tábory pro psy